blogimage blogimage blogimage blogimage
Baharatın Faydaları Nelerdir?

Sağlığımız açısından bizlere mucizevi faydalar sağlayan baharatlar, ruhsal açıdan da bizleri koruyor. Ayrıca yiyeceklerimize verdiği renk ve tatla da onları çok seviyoruz..

Kekik

Etli yemeklerde sıkça kullanıyoruz. Güzel tadı bir yana stres ve uykusuzluğa iyi geliyor. Astım, bronşit ve grip gibi solunum yol hastalıklarında da etkili. Kan dolaşımını düzenleyen, kan şekerini düşüren kekik; ayrıca romatizma ağrılarını hafifletiyor. Şeker oluşumunu önlemeye de yardımcı oluyor.

Kimyon

Sinirleri uyarıcı bi etkiye sahiptir. Mide ve bağırsak gazlarına iyi gelirç Ağrı kesici, kan şekerini düşürücü ve idrar söktürücü etkilerini de unutmamak gerek.

Safran

Mide ağrılarına ve sindirim problemlerine karşı mükemmel. Beyindeki serotonin düzeyini etkilediği için depresyon tedavisinde bile kullanılıyor.

Vanilya

Mükemmel kokusuyla hemen teşhis ederiz vanilyayı. Ama mesela sinir bozukluğuna iyi geldiğini bilmeyiz. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hazmı kolaylaştırması vanilyanın diğer faydaları arasında.

Kırmızı biber

Bol miktarda ‘kapsaisin’ adlı bir madde içeriyor. Bu madde vücudumuzdaki mutluluk hormonu salgısını arttırıyor. Böylece ruh durumumuz düzeliyor. Kırmızı biber kan dolaşımını uyarıp kanın yüzeysel bölgelere daha kolay ulaşmasını da sağlıyor. Tıpkı zencefil gibi.

Zencefil

Kan dolaşımını uyararak kanın yüzeysel bölgelere rahatça ulaşmasına katkıda bulunuyor. Bu işlevi sayesinde üşüyen el ve ayakların ısınmasına yardım ediyor. Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların belirtilerini, baş ağrısını ve regl dönemi ağrılarını azaltmak için kullanılıyor

Kişniş

Sinirleri yatıştırma özelliğine sahip. Sindirimi kolaylaştırması ve hazımsızlığa iyi gelmesi de cabası. Zaten bu sayede mide ve bağırsaklardaki gazı kolayca söktürür.

Hindistan cevizi

Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma ve gaza birebir. Psikolojiyi olumlu etkilemesi de cabası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim (0 Ürün)
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
WhatsApp Sipariş
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?